HerrmannCoufal_ignis02 na int.jpg

Ignis

Pro Bomma je nejcharakterističtější broušený křišťál. O tuto technologii se u nich starají automatizovaní brusní roboti. Brus je využitý tak, aby nebyl pouze dekorativní, ale aby měl i funkci stínění. Došlo se tak k jednoduchým tvarům, vycházejícím ze stereotypu stolní lampy. Tam kde by mělo být stínidlo, je čistý lineární brus. Přiznaný kabel, vinoucí se od žárovky zase připomíná nožičku lampy. 
Zavěšená verze vychází ze stejné formy, jenom brus je aplikovaný na jiném místě. Stolní a zavěšená verze se tak dobře doplňují.

Ignis table light was designed for the Czech glass manufactory Bomma. 
Glassworks Bomma is unique with its own robotic technology which can cut very precisely hand blown crystal with special diamond tools. The Ignis is a combination of an archetypal table lamp with precisely cut crystal glass. The cut is on the place where a lamp shade should be. The delicate aesthetics of cut works as a light diffuser as well (similar to a normal lampshade), and brings a unique play with light. So it is not only decorative (as the cut usually is on the tableware glass) but enhanced with a specific optical function. The light looks like it is levitating thanks to the glass compound with the best optical quality (it is the clearest crystal in the middle Europe). The cord adds another notable detail, looking like the leg of the table lamp. The same form is used also for blowing the suspended version but the cut is placed into different areas. So both table and suspended versions play well together. 
The result is a pure and minimalistic set of table and suspended light, an elegant reminder of table lamp archetype.