Herrmann & Coufal / Beyond

Installation in gallery KVALITAR in Prague.

EDIDA AWARDS.

We are very happy to be awarded with Edida for the best Outdoor furniture from Elle Decoration Czech Republic.


 Czech Grand Design 2016 Nominee.

We have been nominated by Czech Grand Design. Thank you! 


Mirro.

We have been on a trip to south of Bohemia and it was a lovely autumn weather. So we made a couple of new pictures of Satellite bench. See for yourself. Do you like it?


Best Czech Diploma work award.

And the award for the best Czech Diploma goes to.....Eduard Herrmann!!! Thank you! And see you in a year at Designblok 2017.


Gong.

Our new project we have been working on is finally here. Stay in touch to learn more.


Nominations Designblok Awards.

We have been nominated for the best furniture. Gong is rather a light. But who cares?


¬ Prague Designblok
   27. – 31. 10. 2016

Naše myšlenky se pomalu realizují. A to jen pro letošní Designblok 


¬  SATELLITE

Diplomová práce Eduarda Herrmana na UMPRUM v Praze. Lavice Satellite pro firmu MMcité !

Návrh nové parkové lavičky Satellite určené do veřejných prostranství pro firmou MMcité. Lavička je tvořena opěrákem z pevnostního betonu ve tvaru oválného talíře, který nese dřevěný sedák. Pod zemí je umístěna kotvící patka. Přidanou hodnotou je pocit soukromí a úkrytu. Instalací dvou a více laviček do „ostrovů“ vzniká komunikační kanál, jelikož seskupení laviček a jejich tvar usměrňuje příchozí zvukové vlny a utlumuje hluk z okolí. Zároveň může stínit nebo naopak koncentrovat sluneční paprsky podle nasměrování.


Diploma project by Eduard Herrmann on UMPRUM in Prague. New bench for MMcité !

Proposal of a new park bench Satellite designed for urban public spaces, developer for the MMcité company. The bench consist of 3 parts - UHPC (ultra high performance concrete) backrest in the shape of an oval concave plate holding a wooden seat. The whole bench is attached to an underground support. The added value is the feeling of a shelter and privacy thanks to it's concave shape. Two or more pieces installed opposing each other can create a communication shannel. At the same time the shape can provide protection from noise or sun or when needed, can also magnify sunlight.


¬ BETTER

Nové betonové koše na náplavce v Praze! A my jsme se podíleli na jejich vývoji. Děkujeme MMcité za další krásnou spolupráci.


Nice cooperation with | mmcité street furniture |- concrete litter bin BETTER for rašínovo nábřeží in Prague.